Kuru Yük ve Komple Taşımacılık Nedir? Kimler yapar?

Kuru Yük ve Komple Taşımacılık Nedir? Kimler yapar?

Kuru yük taşımacılığı Türkiye´nin olmazsa olmazlarındandır. Türkiye´de şehirler arası nakliyatın temel taşlarındandır. Çünkü günümüzde taşımacılık kara yolu ile yapılmaktadır. Karayolu taşımacılığın vaz geçilmezleride kamyonlardır. Kamyon ve tır ile yapılan taşımacılığın genel adı komple taşımacılık veya kuru yük taşımacılığıdır.

Kuru yük komple ve parsiyel ( parça ) taşımacılık,

Günümüzde imalatçıların ürettikleri ürünleri, fabrikaların ürünlerini Türkiyenin en ücra köşalerine kadar ulaştırmak zorunluluğu olduğunu biliyoruz. Çünkü orada yaşayan insanların da bir takım ihtiyaçları vardır.  Kuru yük taşımacılığı ile bu insanlara da gıda giyecek, yiyecek, barınma gibi alanlanlardaki ihtiyaçları kara yolu ile yapılan taşımacılık ile ulaştırılırlar. Büyük merkezlerden küçük il ve ilçelere giden ürünler tesilm edildikten sonra o bölgelerde bulunan maden, orman ürünleri de farklı illere taşınır. Böylece ülke genelinde bir taşımacılık ağı oluşturulmuş olur.

Kara yolu ile yapılan taşımacılığın da belirli kuralları vardır. Bunların başında yetki belgesi gelmektedir. Komple taşımacıllık yapanlara yetki belgeleri ulaştırma bakanlığı tarafından verilmektedir. Kamyonculara verilen K 1 yetki belgesi ile yüklerini taşırlar. Nakliyat komisyoncuları ise H1 yetki belgesi ile çalışırlar. Lojistikler ise L 1 yetki belgesi ile çalışırlar. Organizatörlerin belgesi ise R1 belgesidir. Kargo işi ile uğraşan firmaların belgeleri ise G 1 belgesidir. Ev eşyası taşımacılığının belgesi ise K 3 yetki belgesidir. Taşınacak yükün cinsine göre bir çalışma alanı vardır. Her belgenin faaliyet alanı farklıdır.

Kuru yük taşımacıları adından da anlaşılacağı gibi yükün kuru olmasından gelir, sıvı yük taşınmaz anlamı çıkmıyor. Ancak taşınan yükler gel ifadeyla kuru olduğu için kuru yük taşımacılığı adı ile anılır. Komple taşımacılıkda aynı şekildedir. Komple yani aracın yük kapasitesini ve hacim kapasitesini doldurmak anlamında söylenir. Bu şekilde bir aracı kiralayarak tamamını doldurana kadar yükünüzü koyabilirsiniz. İşte bunu adı da komple taşımacılıktır.

Parsiyel taşımacılık ise komple yük aracı doldurmadığını düşünelim kamyonun içerisinde 1.5 metre yer kaldığını varsayalım. İşte bu kalan boşluğa alınan yüke verilen ad ise parsiyel yük tür. Bu parsiyel yükün taşınmasınada parsiyel taşımacılık denmektedir. Komple veya parsiyel taşımacılık açık, kapalı kasalı araçları ile yapılmaktadır.