Nakliyat firması seçerken hangi yol izlenmeli ?

Nakliyat firması seçerken hangi yol izlenmeli ?

Nakliyat firması arıyorsunuz ancak nereden başlamalıyım? Hangi firma güvenlidir? Seçeceğim nakliyat firması benim işimi temiz yaparmı? Sorun ile karşılaşırsam nasıl çözebilirim? Gibi pek çok soru ile karşı karşıya iseniz mutlaka blog yazımızı okuyun. Sizlere belirli fikirler verecektir.

Bu yazımızda her bir insanın mutlaka hayatında bir şeyler taşımak veya taşıtmak mecburiyetinde olduğu gerçeğinden yola çıkarak, firma seçimi hakkında sizleri bilgilendirmek istedik. Hayatımızda ev eşyası taşıttırmak bireysel nakliye grubudur. Ticari firmaların ürettikleri ürünleri pazarlamak için nakliyeciye ihtiyacı vardır. Sokakda kağıt tolayanların bile en son aşamasında toplanan kağıtların fabrikalara ulaştırılması için gine nakliyat firmasına ihtiyaç vardır. Anlatmak istediğimiz devasa bir sektörden bahsediyoruz. Durum böyle olunca rekabet kaçınılmaz olmaktadır, ancak haksız rekabet her piyasada var olduğu gibi nakliye sektöründede mevcuttur. Haksız rekabetin sonuçları menfi veya müsbet olarak müşteriyi mutlaka etkiler. Bu etkilenmeden firma da nasibini alır. Şimdi ne yapmalı, nasıl yapmalı ki müşteri bu rekabetten olumsuz etkilenmesin.

Nakliyat Firması seçerken ilk evvela internetten araştırma yapmaya başlarız. İnternet sitelerinden gözümüze hoş gelen firma ile görüşmek isteği her müşteri için bir cezbedici unsurdur. İnceleyeceginiz sitenin içeriğindeki yazıları mutlaka okuyun, eğer çok süslü kelimeler özenle seçilmiş ise mi hoşunuza gider yoksa doğal anlatımla anlatılanlar mı hoşunuza gider. Araştırmanıza buradan başlayın, seçeceğiniz firmaların listesini çıkartarak onlar hakkında bilgi sahibi olun. Hepimiz de bilirizki şikayet sitelerine canı yanan hemen yazmaya başlar, incelemenize buradan başlayabilirsiniz. Daha sonrasında firmaları ile canlı görüşmeler yapınız, bu görüşmelerinizde birtakım sorular sorun, alacağınız cevapların tutarlı olup olmadığına bakın. Nakliyat Firması diye aradığınız kişi hamal da olabilir, kapıcı da olabilir, korsan çalışan biriside olabilir, gerçekden nakliyecide olabilir bunun ayırımını ona soracağınız soruların cevapları içerisinde bulacaksınız. Mutlaka soru listesi hazırlayın bu listedeki sorularınızı konuştuğunuz her nakliyeciye yöneltin sonuçda alacağınız cevapların içerisinde size en yakın olanını seçin. Ancak aşırı derecede firma ile görüşmekden de kaçının çünki fazla görüşme yaparsanız kafanız çok karışacak karar vermekde zorlanacaksınız, bu önerimizi dikkate alınız.

Asıl meseleye gelelim; fiyatlandırma hakkında en ufak bir fikrim yok diyorsanız, daha önce bahsettiğim 5 Nakliyat Firması ile görüştünüz, bu firmalardan size en uygun gelenini seçeceksiniz, konuştuğunuz nakliye firmalarından en yüksek veya en düşük fiyat teklif eden size cazip geldi diyelim. Şimdi karar verme zamanı düşük fiyat veren sizin kafanız da çok soru işareti bırakır. Yüksek fiyat veren de rakamsal olarak bütçenizi aşar varsayalım, ozaman ne yapmalı.  Sizin düşündüğünüz rakamı tüm firmalara teklif edin, ''kabul edenle değil '' kabul etmeyenle veya ortalama fiyat teklif eden ile çalışın, burada ters orantıyı kullanın çünkü eğer sizin teklif ettiğiniz fiyat kurtaracak olsaydı bütün firmalar kabul ederdi. Çok düşük rakamlara itibar etmeyin özellikle düşük fiyat veren firmaları mevcuttur. Bu firmalar daha sonra fiyat arttırımına giderek sizin mağdur olmanıza sebep olmaktadırlar. Kurtaracak, kurtarmayacak kelimesini çok kullandık bu nedemektir diyeceksiniz. Kurtarmayacak olan bir anlaşmanın sonucunda anlaşmazlıklar, sıkıntılar, sitresler hiç bitmeyecektir. Çünkü alan satan memnun değildir.