Nakliyat Sigortası Yaptırmanın Faydaları Nelerdir ?

Nakliyat Sigortası Yaptırmanın Faydaları Nelerdir ?

Nakliyat sigortası taşınan yük veya eşyanın müşteriye garantisidir. Taşınan yükün değeri üzerinden sigorta yapılması müşterinin mağdur olmasının önünü keser. Nakliye kamyonunun yolda kaza yapması durumunda ve taşınan emtianın zarar görmesi halinde sigorta şirketi zararın karşılanmasını sağlar. Nakliyat sigortası yaparken nelere dikkat etmeli, sigorta kapsamına giren veya girmeyen hususlar nelerdir? Sigorta poliçesi yapılırken nelere dikkat edilmeli?

 

 

Nakliyat Sigortası Yaptırırken Nelere Dikkat Edilmeli?

 

Özellikle şehirler arası nakliyat yapılırken taşınan yük veya eşyaların sigorta yapılmasının önemi oldukça fazladır. Nakliye araçlarının kaza yapma oranı oldukça az olmasına rağmen gine de yol sigortası yapılması önemlidir. Nakliyat sigortası sadece yol sigortası olarak yapılmaktadır. Harici hasarları sigorta şirketleri ödemez. Araç içerisinde oluşan hasarlar, taşınan ürünlerin ıslanması deforme olması, yükün taşınması esnasında hasar görmesi gibi olumsuzlukları sigorta karşılamaz bunlar firmanın sorumluluğundadır. Nakliye hizmetleri sorumluluk alanları yasada belirtilmiştir.

Sigorta yaptırırken yükün alındığı tarih ile teslimat yapılacağı tarih arasında sigorta yapılmaktadır. Sürenin esnek tutulması daha uygun olacaktır. Sebebi ise aracın gecikmesi durumunda yapılan sigortanın süresi geçtikden sonra kaza olması durumunda sigorta şirketleri ödeme yapmaz. Mağdur olamanız için süreyi uzun tutun.

Evden eve nakliyat için yapılan yol sigortasının firma tarafından size bir gün önceden verilmesini isteyin. Bazı firmalar sigorta yapıyoruz derler fakat lafta kalır. Poliçenizi inceleyin içeriğine bakın kontrol edin. Bilgilerin doğru olup olmadığını kontrol etmeniz menfaatinize olacaktır. Eksik veya yanlış bilgi olması durumunda sigorta şirketiyle sorun yaşayabilirsiniz.

Nakliyat sigortası yol sigortası olduğu için diğer konularda hasar olması durumunda sorumluluk taşıyıcı firmaya aittir. Firma yük taşıma emniyetini almak zorundadır.