Nakliyatçılar ve Nakliyat Ambarlarının Faaliyet Alanları Nelerdir?

Nakliyatçılar ve Nakliyat Ambarlarının Faaliyet Alanları Nelerdir?

Nakliyatçılar dendiği zaman asıl anlamı nakliyat komisyonculuğu ile ifade edilmektedir. Evden eve nakliyat çalışanlar için evden eve ci, Kamyonlar ile taşımacılık yapanlara kamyoncu veya tır cı dendiği gibi daha büyük nakliye hizmeti verenlere de lojistik denmektedir. Genel ifadeyle her kesim de kendilerine nakliyeci veya nakliyatçı ifadelerini kullanırlar. Nakliyeciler sitesi olarak burada nakliyeciler ve nakliyat ambarları ile bilgiler vereceğiz. Nakliyat ambarları ise iki şehir arasında parça yük toplayarak bunları bir kamyonda biriktirip kamyonu doldurduğunda gideceği şehire doğru yola çıkarlar.

Nakliyatçılar veya nakliyeciler ne işi ile uğraşırlar?

Nakliyatçılar kelimesinden başlayalım. Nakliyatçı kelimesi nakliye işine aracılık işi ile uğraşan kişi veya kurumlara verilen isimdir. Nakliyeciler genel bir ifade ile nakliye komisyonculuğu işini meslek edinmiş insanlardır. Nakliyat komisyoncuları nakliye ihtiyacı olan kişi veya firmalara ihtiyacı doğrultusunda hizmet verirler. Kişi veya firmalara istedikleri tarzda araç tedarik ederler, bu araçları da her şehirde mevcut olan kamyon garajlarından temin ederler. Nakliye komisyoncularına verilmiş olan yetki ulaştırma bakanlığının onayladığı H 1 belgesi ile yapmak zorundadırlar. Bu demek oluyorki nakliyat komisyonculuğu nasıl ki emlak veya farklı bir iş kolunda komisyonculuk yapılıyorsa nakliye de de yapılmaktadır. Ne varki arz talep dengesi ile herhangi bir alanda rant var ise o iş koluna da korsan diye tabir edilen, yasal olmayan kişi ve firmalar çalışmaktadır. Çalışacağınız firmalardan yetki belgesi mutlaka isteyin.

Nakliyat ambarlarının faaliyet alanları nelerdir ?

Nakliyat ambarları iki şehir arasında düzenli servis yaparak müşterilerine hizmet verirler. Çalışmalarında illerde bulunan nakliye ambarları adı verilen nakliyeciler sitesinde Türkiyenin her bölgesine çalışan ambar firmaları bulunmaktadır. Bu ambar firmaları iş yerlerine yanaştırdıkları kamyonlara gelen yükleri istifleyerek kamyonu doldururlar. Yola çıkan araç gittiği şehirde topladıkları yükleri küçük araçları ile şehir içi dağıtımı yaparak tamamlarlar. Nakliyat ambarları hangi yükleri veya nekadar yük alırlar sorusuna cevap verelim. Nakliye ambarları kargoların çalışma tarzında bir çalışmaları vardır. Fakat aradaki farklılık, kargolar küçük koli, paket veya buna benzer yükleri alırlar ve azami 300 kğ a kadar yasal olarak yük alırlar. Nakliyat ambarları ise  300 kğ dan yukarı olan yükleri alırlar. Şöyle düşünelim ambara bir tane koli vermek yerine kargo tercih edilir. 40 tane koli vermek için ise ambar tercih edilir. Bunun sebebi ise nakliyat ambarlarının daha ekonomik oluşundandır.